Oatmeal Packets

My kids love oatmeal and for convenience I’d always buy the packets.  I never really paid much attention to the price of the packets vs. price of the containers until the last time I was in the supermarket.  I couldn’t believe how inexpensive the containers are!  I remembered this post I read on how easy it was to make your own oatmeal packets and was inspired to try it myself!

Here’s the recipe from Lifeasmom.com (I opted to make these pareve):

In each bag, I put in:

  • 1/4 cup quick oats
  • 1/8 teaspoon salt
  • 2 teaspoons brown sugar
  • 1/4 teaspoon cinnamon

When you’re ready to eat it, all you have to do is add 1/4 cup of water and microwave for 1-1.5 minutes.  Easy shmeezy!
The quick oats were $1.99 for the container and the brown sugar was $1.19 for a bag.  I had all the other ingredients on hand so in total I spent $3.18 for a grand total of 50 packets!

For daycare I have to label all the food I send, so since there were so many bags I ended up printing lables with cooking instructions.  The kids loved helping me put the “stickers” on the bags and all this was done before we knew it!

Until next time,